Chronodieta – żywienie zgodne z rytmem organizmu

Chronoodżywianie to sposób żywienia zgodny z naturalnymi procesami biologicznymi zachodzącymi w organizmie. Według tej diety pewne pokarmy powinny być spożywane jedynie w określonych porach, a w innych należy ich unikać. Wynika to z faktu, że w ciągu dnia zmieniają się nasze enzymy trawienne, a także możliwości metaboliczne organizmu. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, dobrym samopoczuciu i utrzymaniu zdrowej sylwetki – powinniśmy te procesy wziąć pod uwagę.

Najważniejsze zasady chronoodżywiania

Najistotniejszą regułą spożywania posiłków na chronodiecie jest czas – zarówno na jedzenie, jak i na przerwy pomiędzy daniami. Najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia powinno być śniadanie, składające się z białka, tłuszczu i węglowodanów złożonych. W ramach obiadu najlepiej wybierać produkty wysokobiałkowe, takie jak mięso z dodatkiem świeżych warzyw. Powinniśmy odczekać 5 godzin od pierwszego posiłku. Kolacja powinna być lekka i niskokaloryczna, zjedzona co najmniej 3 godziny przed snem, a w jej skład wchodzić powinno białko i warzywa. Jak każda dieta, ta również kładzie nacisk na ograniczenie słodyczy i przetworzonych produktów. Jeśli chodzi o chronoodżywianie żywność której należy unikać to również napoje gazowane i wypieki z białej mąki. Zaleca się także ograniczenie spożywania mleka i tłuszczów roślinnych. Posiłki powinny być komponowane w sposób różnorodny i urozmaicony – tylko w ten sposób możemy dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, zapobiegając jednocześnie powstaniu niedoborów.

Dlaczego warto wypróbować chronodietę?

Chronodieta nie jest jedną z popularnych diet drastycznie ograniczających kalorie, ani eliminujących większość dozwolonych produktów czy też wymagających skomplikowanych zdolności kulinarnych i skrupulatnego liczenia każdego składnika. Jedyne o czym musimy pamiętać, to jakiego rodzaju produkty spożywać w określonych godzinach dnia, a także by zachować między nimi odpowiednią przerwę. Nie musimy rezygnować z ulubionych produktów – wystarczy, że zjemy je o odpowiedniej porze. Chronoodżywianie pomaga przywrócić harmonię w jedzeniu – uczy nas regularnego spożywania posiłków, zatem nie dopuszcza się sytuacji, w których pominiemy śniadanie, obiad zjemy w pośpiechu, a kolację zjemy tuż przed pójściem spać. Takie zachowania destabilizują wewnętrzną równowagę organizmu, odbijając się znacząco na naszym samopoczuciu. Zatem jeżeli chcesz zadbać o swój sposób odżywiania, poprawić swoje samopoczucie oraz ulepszyć jakoś snu – odżywianie zgodne z zasadami chronodiety z pewnością rozwiąże twoje problemy. Jest to również genialny sposób na zrzucenie wagi – bez głodówek i trudnych do spełnienia wymogów. Będzie to odchudzanie wole, ale skuteczne i co najważniejsze – trwałe. Na takiej diecie nie musimy martwić się o efekt jojo. Skrupulatne przestrzeganie zasad chronoodżywiania pozwala schudnąć nawet do 8 kilogramów, ujędrniając jednocześnie naszą sylwetkę, redukując cellulit i utrzymując prawidłowy poziom energii w ciągu dnia.

Chronodieta – choć wciąż jest nieznana wielu osobom – to z pewnością warto przyjrzeć się jej bliżej. Prostota, łatwe zasady i zgodność z potrzebami naszego organizmu sprawiają, że chronoodżywianie wydaje się optymalnym sposobem na zachowanie zdrowia i szczupłej sylwetki.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *