Rodzaje makaronów
Niemal każdy z nas uwielbia makaron. Popularna “pasta” to obowiązkowy składnik kuchni włoskiej, a także świetny dodatek do zup i pysznych, aromatycznych sosów. Jednak rodzajów makaronów jest mnóstwo. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych z nich!
Makarony do sosów
Do gęstych sosów na bazie mięsa i warzyw świetnie sprawdzą się makarony długie. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście spaghetti, który ma kształt długich, cieniutkich walców przypominających grubą nić. Wykorzystuje się go do sosu carbonara na bazie boczku lub szynki i jaj, a także sosu neapolitańskiego lub bolońskiego. Do sosów doskonale sprawdzą się również makarony przypominające długie wstążki czyli fettucinne lub nieco grubsze tagiatelle. Można podawać je z sosami na bazie grzybów, szpinaku i sosów śmietanowych oraz serowych.
Doskonałą alternatywą dla długich makaronów jest makaron penne czyli krótkie rurki, które najczęściej podawane są z gęstymi sosami pomidorowymi. Penne świetnie sprawdza się również jako baza do sałatek i zapiekanek makaronowych. Podobne zastosowanie będzie miał makaron w kształcie świderków lub kokardek. Jeśli chodzi o blog gotowanie znajdziemy mnóstwo przepisów na różnego rodzaju zapiekanki, które zachwycą smakiem całą rodzinę.
Makarony do zup
W kuchni polskiej najczęściej do zup wykorzystuje się makaron w kształcie grubszych lub cieńszych nitek – to obowiązkowy dodatek do niedzielnego rosołu i popularnej zupy pomidorowej. Do niektórych zup można wybrać drobny makaron tzw. zacierkę. Świetnie sprawdzą się także makarony w kształcie kolanek, drobnych muszelek i malutkich gwiazdek. Wiele firm produkuje także specjalny makaron dla dzieci w atrakcyjnym kształcie literek czy bajkowych postaci.
Inne makarony
Ciekawym dodatkiem do dań obiadowych jest ravioli czyli rodzaj pierożków z ciasta makaronowego, które nadziewane mogą być farszem serowym, warzywnym lub mięsnym. Innym alternatywnym makaronem są duże muszle lub grube rurki puste w środku, które służą do nadziewania wybranym farszem oraz zapiekania pod beszamelem.
Najnowsze komentarze