Rośliny pomocne w AZS
AZS – czyli atopowe zapalenie skóry to bardzo często występująca przewlekła choroba alergiczna. Najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, ale coraz częściej rozwija się także u dorosłych. Jej potoczna nazwa to skaza białkowa lub wypryski atopowe. AZS to przewlekła zapalna choroba skóry, która potrafi być niezmiernie uciążliwa. To choroba, która ma charakter nawrotowy.
Objawy i czynniki zwiększające ryzyko AZS
Jednym z najczęstszych objawów charakterystycznych dla AZS są przewlekłe i nawracające stany zapalne skóry. Uszkodzona zostaje warstwa lipidowa naskórka wskutek czego dochodzi do odwodnienia i przesuszenia skóry, co natomiast sprzyja powstawaniu podrażnień. Zmiany o charakterze krostkowym pojawiają się nie tylko na twarzy ( okolice oczy, szyja), ale także w zgięciach łokci i kolan. Zmianom chorobowym najczęściej towarzyszy bardzo dokuczliwy świąd, który jest przyczyną bezsenności u wielu chorych. AZS to choroba o nie do końca jasno poznanym i sprecyzowanym podłożu. Jej powstanie jest wieloetapowe i na jej rozwój może mieć wpływ kilka czynników. Jaki czynniki zwiększają ryzyko powstania atopowego zapalenia skóry? Oto kilka najistotniejszych :
- uwarunkowania genetyczne ( jeżeli chociaż jeden rodzic był chory ryzyko znacznie wzrasta)
- płeć ( częściej choroba dotyka kobiet)
- alergie ( alergicy, którzy mają ciągły kontakt z alergenami są w większej grupie ryzyka)
- skażenie środowiska ( osoby, które na co dzień żyją w skażonym i zanieczyszczonym środowisku częściej zapadają na chorobę)
- warunki klimatyczne ( cieplejszy klimat wspomaga rozwój choroby)
- stres ( przewlekły stres osłabia organizm i także należy do czynników sprzyjających powstaniu AZS).
Rośliny pomocne przy AZS.
Jeżeli chodzi o pielęgnację skóry z AZS jest ona bardzo trudna. Najbardziej odpowiednie są apteczne emolienty, które odbudowują uszkodzoną warstwę naskórka i łagodzą podrażnienia. Jednak zawsze można wspomóc się także roślinnymi specyfikami. Często pacjentom z AZS zaleca się wewnętrzne stosowanie oleju z wiesiołka czy ogórecznika. Ponadto do stosowania zewnętrznego zalecane są oleje roślinne używane jako emolienty. Mają one za zadanie odbudować barierę hydrolipidową naskórka oraz ułatwić jego regenerację. Owies koloidalny jest bardzo pomocny przy tej chorobie. Zwłaszcza polecany jest w okresie zaostrzenia choroby i występowania świądu. Bardzo pomocne są także wszystkie surowce roślinne zawierające duże ilości polifenoli.
Najnowsze komentarze