Nastolatki a zarost

Nastolatkiem być

Wiek nastoletni to jeden z najlepszych okresów w naszym życiu. Choć wcale nie łatwy. Z jednej strony jest to etap, gdy tak naprawdę niewiele musimy, mamy zaspokojone nasze podstawowe, bytowe potrzeby, w tym także materialne. Nie pracujemy, utrzymują nas nasi rodzice. Nie mamy wielu obowiązków poza zazwyczaj, edukacją. Znacznie więcej mamy w życiu przyjemności, niż trosk. Po latach zaś wspominamy ten etap z uśmiechem na twarzy i wielkim, głębokim sentymentem. Niestety, są i ciemne strony bycia nastolatkiem na przykład problemy egzystencjalne i lęki. Tak właśnie się uczymy, odkrywany naszą tożsamość. Tą psychiczną, duchową, lecz również cielesną – gdyż to właśnie wtedy, w bardzo specyficzny sposób, zmienia się nasze ciało. To wtedy dziewczynki przeobrażają się w kobiety, a chłopcy w mężczyzn. Nic więc dziwnego, że towarzyszą nam przy tym obawy i… Pewne zdumienie.

Pierwszy zarost

W przydatku chłopców jednym z najbardziej charakterystycznych przejawów wkraczania w fizyczną dorosłość jest pojawienie się zarostu. Co prawda taki zarost u nastolatków zazwyczaj jest skromny, lecz dla młodych mężczyzn, z pewnością ważny. Nie zawsze jednak przyznają się do tego publicznie. W zaciszu domu jednak cieszą faktem pojawienia się pierwszego zarostu, lub się go obawiają.

Potencjalne problemy

Czasem pierwszy zarost u nastolatków rodzi pewne problemy, na przykład… Jego brak. Nie ma bowiem jednego, stałego momentu, w którym pojawia się [b3]zarost u nastolatków[/b3]. Niektórzy muszą czekać na niego szczególnie długo i bywa, że już tracą nadzieję na jego pojawienie się. Bywają jednak i tacy, którzy długo nie czekają. Zdarza się też, że wraz z pierwszym zarostem, zdarza się też nastolatkom mieć dodatkowe problemy z cerą. Trądzik, zanieczyszczenia, przebarwienia i, szczególnie, podrażnienia. Podrażnienia te mogą powstawać na skutek zabiegów fizycznych w rodzaju golenia, a także w skutek stosowania kosmetyków, takich, jak kremy do golenia itd.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *